Witamina C – zwykła, niezwykła witamina

Zwana nadwitaminą. Bez niej wiele procesów w organizmie przebiega wadliwie. Ludzki organizm jej nie syntetyzuje, czyli nie wytwarza, musimy ją pobierać z pożywienia. Należymy do wyjątków – w świecie zwierząt tylko ssaki naczelne, świnki morskie, niektóre nietoperze i ryby nie potrafią samodzielnie jej syntetyzować.

Witamina C

  • jest silnym antyoksydantem, który nawilża i uelastycznia komórki oraz przeciwdziała ich starzeniu się;
  • wykazuje działanie wzmacniające cały organizm, wspomaga funkcje układu immunologicznego;
  • gwarantuje prawidłowość skurczów i rozkurczów serca, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega miażdżycy;
  • reguluje gospodarkę lipidową (poziom cholesterolu);
  • wspiera procesy naprawcze, jest konieczna w produkcji kolagenu, niezbędnego w prawidłowym funkcjonowaniu stawów, dziąseł, skóry, zębów, oczu, a właściwie każdego narządu;
  • w odpowiedniej ilości przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym, obniża poziom kortyzolu i wspiera procesy spalania tkanki tłuszczowej podczas wykonywania ćwiczeń;
  • wspomaga wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego
  • usprawnia funkcje układu nerwowego, bierze udział w syntezie noradrenaliny i serotoniny.

W formie naturalnej zawiera, poza kwasem askorbinowym, całe jego „tło biologiczne”, m.in. rutynę, bioflawonoidy, tyrozynazy, karotenoidy, enzymy roślinne, cynk, magnez, witaminy B2 i B6. Bez tych dodatkowych składników jest kwasem askorbinowym, który w dużych dawkach lub przy długotrwałym zażywaniu zakwasza organizm.

W świecie roślin rekordzistami zawierającymi najwięcej witaminy C są:

Acerola jeden jej owoc zawiera tyle naturalnej witaminy C, co kilogram cytryn. To silny antyoksydant, uelastycznia skórę oraz przeciwdziała jej starzeniu.

Dzika róża zawiera 30-40 razy więcej witaminy C niż cytrusy. Owoce dzikiej róży to niezastąpione źródło łatwo przyswajalnych witamin, kwasów organicznych, soli mineralnych i przeciwutleniaczy, dzięki czemu wykazuje działanie wzmacniające cały organizm. To roślina fitoremediacyjna, jej owoce dzięki współpracy z bakteriami znajdującymi się w glebie są czyste, mimo zanieczyszczenia środowiska.

Jagody Camu Camu zawierają minimum 2500 mg naturalnej witaminy C w 100 gramach. To niemal 2% ich własnej masy. Są bogate w przeciwutleniacze wzmacniające cały układ immunologiczny.

Witamina C jest niezbędna, by w ludzkim organizmie odbyły się złożone procesy chemiczne, związane z dostarczaniem substancji odżywczych, enzymów, przeciwutleniaczy oraz minerałów i aktywatorów do każdej komórki. Kiedy jej brak te procesy przebiegają wadliwie.

Doskonała fabryka chemiczna, jaką jest ludzkie ciało, radzi sobie jak umie. Subtelnie sygnalizuje brak podstawowego składnika. Najpierw pojawia się infekcja, osłabienie, szybko się męczymy. Kolejne sygnały to skłonność do siniaków, krwawiące dziąsła, trudność gojenia się ran, bóle kości i stawów. Ostatecznie wyczerpany organizm może ulec nawet ciężkim przewlekłym chorobom.

Zdrowy pies czy kot dziennie wytwarza około 40 mg witaminy C na kilogram masy ciała. Ta ilość mocno wzrasta przy stanie chorobowym. Zalecane dzienne spożycie dla przeciętnej osoby dorosłej to 75-90 mg. Warto samemu sprawdzić, ile indywidualnie nasz organizm potrzebuje tej nadwitaminy. Przedawkowanie grozi… rozwolnieniem. To znak, że należy zmniejszyć dawkę.

Kiedyś wystarczyło zjeść garść owoców, była w nich odpowiednia ilość witaminy C. Dzisiaj to za mało!

Warzywa i owoce są produkowane, tych faktycznie naturalnych trzeba szukać. Witaminy w roślinach powstają z udziałem słońca, minerały pobierane są z gleby. Warto zadać sobie pytanie, czy warzywa i owoce, które jemy rosły w promieniach słońca i w glebie bogatej w różnorodne minerały?

Może rozważyć suplementację? Jeśli tak, to tylko naturalną witaminą C – najlepiej w formie płynnej (niepasteryzowany sok z owoców-rekordzistów) lub w postaci suszonych owoców, choćby dzikiej róży.

Dbaj o siebie naturalnie!

Aby wszyscy byli zdrowi!